2016 – Wielka Brytania – Europa – Świat

Kategorie Publikacje
Cooltura nr 615
Cooltura nr 615

Przed Wielką Brytanią nowy rok i nowe punkty zwrotne w historii tego kraju. Brytyjczycy będą renegocjować swój udział w Unii Europejskiej. Państwo islamskie stanie się jednym z najważniejszych celów dla brytyjskich sił bezpieczeństwa. Zacieśnią się związki z USA zarówno gospodarcze jak i zbrojne. UK i USA mogą stworzyć tandem, który z powodzeniem będzie mógł konkurować z Indiami i Chinami. To wszystko bez wątpienia położy się cieniem na całą Europę i Świat.

Tak jak w Polsce na początku lat osiemdziesiątych zastanawiano się: „wejdą – nie wejdą”, tak w 2016 najgorętszym pytaniem będzie: „wyjdą – nie wyjdą”. Unia Europejska będzie musiała się nieźle napracować, żeby UK zostało w unii. Innym ważnym punktem polityki rządu będzie jego reakcja na aktywność państwa islamskiego. Ale to nie wszystko. Pozostaje jeszcze poziom bezrobocia, wysokość zasiłków, stosunki międzynarodowe, państwowa służba zdrowia i stan gospodarki. Przecież Wielka Brytania skłania się bardziej w stronę Stanów Zjednoczonych niż Unii Europejskiej. To właśnie policjanci z USA będą mieli swoje posterunki na lotniskach w Manchesterze i na Heathrow. Będą to posterunki uzbrojone i to budzi największe kontrowersje.

 

W dobie propagandy antyimigracyjnej, rządowi będzie łatwiej wdrożyć politykę cięć w budżecie dotyczącą pomocy finansowej państwa. Najłatwiej zabrać tym, którzy nie mają wpływu na wynik wyborczy. Jednocześnie pozostaje nierozwiązany problem uchodźców, który nie tyle maleje, co cały czas narasta. Obecnie uchodźcy są mocno roszczeniowi i brak reakcji na te roszczenia, może rozsadzić porządek społeczny niejednego państwa.

Nad tymi zagadnieniami zastawiają się badacze z brytyjskiej Gospodarczej i Społecznej Rady Badawczej (Economic & Social Research Council).

 

Ale oprócz społecznych aspektów w nadchodzącym nowym roku duży wpływ na wydarzenia i na życie ludzi na całym świecie będzie miała technologia, nauka, szeroko pojęty „lifestyle” oraz… sztuka. Przy czym redaktorzy magazynu Wired lojalnie ostrzegają, że to, co opisują w swoim periodyku, to przewidywania nie tylko na rok 2016. One wychodzą poza 2016…

 

 

Brexit

Według Nicka Stevensa, wydawcy „Britain in 2016” jest wiele czynników, które mogą zaważyć na decyzji Brytyjczyków w zbliżającym się referendum nad wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Referendum zostało przesunięte na rok 2017

Cooltura nr 615
Cooltura nr 615

jednak to wydarzenia w zbliżającym się roku 2016 będą miały największy wpływ na decyzję mieszkańców Wysp Brytyjskich. Nie jest tak, że wszyscy Brytyjczycy chcą wyjścia z UE. Niektórym bycie w strukturach Zjednoczonej Europy po prostu się opłaca, chociaż oczywiście sceptyków nie brakuje. Cameron może jeszcze kilkukrotnie zmienić termin referendum. Na razie na pewno będzie próbował grać kartą niezadowolenia społecznego podczas próby renegocjacji umowy akcesyjnej z UE. Bardzo prawdopodobne jest – wskazuje prof. Anand Menon, koordynator badaczy w ESRC, zajmujący się miejscem UK w zmieniającej się Europie, że Cameron będzie chciał zachować niezależność taką, jaką cieszy się Norwegia albo Szwajcaria w Unii Europejskiej. Z jednej strony korzystać z niektórych dobrodziejstw, jako kraju stowarzyszonego z UE, jednak zachowując niezależność głównie w sprawach gospodarczych. To może okazać się trudne, choćby z punktu umów ze Światową Organizacją Handlu, która ma umowę z UE, a nie z poszczególnymi krajami.

 

 

 

Stosunki międzynarodowe

Renegocjacje Wielkiej Brytanii z UE, to tylko wycinek tego, z czym musi się zmierzyć brytyjski rząd w nowym roku. Niemałym wyzwaniem jest konflikt świata zachodniego z państwem islamskim. Wielka Brytania uczestniczy w tym w sumie religijnym konflikcie od 2003 roku, jednak nigdy nie była tak blisko wojny na swoim własnym terytorium. Smak porażki poznała już Francja. Teraz Cameron nie może dopuścić do podobnej sytuacji w UK.

Cooltura nr 615
Cooltura nr 615

Inną ważną dla gospodarki europejskiej i brytyjskiej jest umowa TTIP (Transatlantic Trade and Investment Partnership – Transatlantyckie Partnerstwo w dziedzinie Handlu i Inwestycji). Jest to porozumienie pomiędzy Stanami a Unią Europejską, negocjowane od 2013 roku. Właśnie Wielka Brytania jest największym lobbystą w UE tej umowy. Zwolennicy mówią, że za sprawą TTIP zwiększy się produkt narodowy obu stron o 0,5%, jednak przeciwnicy wskazują na utratę kilkuset miejsc pracy w UE. Chociaż akurat w UK z pracą wcale nie jest tak źle.

 

 

Zatrudnienie

W Wielkiej Brytanii zanotowano generalny wzrost zatrudnienia, jednak w wielu branżach spadek jest zatrważający. W 1992 roku, według danych firmy Deloitte, na Wyspach pracowało 24 746 881 ludzi. W 2014 roku ta liczba wynosiła już 30 537 415 ludzi. Procentowo wzrost wynosił 23%. Specjaliści przewidują, że tendencja ta będzie cały czas wzrastać. W starzejącym się społeczeństwie brytyjskim, coraz więcej zatrudnienia znajdują ludzie pracujący w opiece medycznej oraz w domach spokojnej starości – patrz ramka. W te branże też najwięcej inwestuje rząd, oferując między innymi specjalne kursy i korzystne kredyty „studenckie” dla ludzi powyżej 24 roku życia (24+ credit). Wraz ze wzrostem zatrudnienia rosną płace. Praktycznie proporcjonalnie do wzrostów zatrudnienia w poszczególnych branżach. I tutaj znowu – finanse stoją najsłabiej, a płace wzrastają w opiece i służbie zdrowia.

 

 

Żywność

W 2012 roku Brytyjczycy wyrzucili 4,2 mln. ton żywności. 48 proc. była przeterminowana. 32 proc. była zniszczona podczas procesu przygotowania do spożycia, czyli przypalona albo nie zjedzona pomimo dobrego przygotowania.

2 mln. ton stanowiły świeże warzywa i owoce oraz wszelkiego rodzaju wypieki w tym chleb. Wzrost wyrzucanego jedzenia w porównaniu do roku 2011 wyniósł aż 29 proc. Niestety szacunki badaczy na kolejne lata dalej są złe. Cały czas marnujemy setki tysięcy ton żywności głównie przez nasze „widzimisię” i złą organizacje zakupów.

 

 

Zdrowie

W medycynie same nowości. Znane triki z filmu Gwiezdne Wojny, gdzie Luke Skywalker dostał swoją bioniczną rękę w miejsce utraconej w walce z Darthem Vaderem, stają się powoli faktem. Widok weteranów wojen ze sztucznymi kończynami już dawno nikogo nie dziwi, teraz czas na sztucznie wychodowane tkanki gotowe do przeszczepu i nieśmiertelność gotowa. Po co pigułki i tajemnicze eliksiry. Oby tylko mózg jeszcze się nie starzał. Żart? Nie bardzo. Sztuczne ramie zostało podobno skończone już w październiku 2015 roku. Być może już w tym roku zobaczymy za sprawą Open Bionic z Bristolu jak ramię sprawuje się w rzeczywistości.

 

Technologie

Cooltura nr 615
Cooltura nr 615

Google i Apple mylą się – tak piszą redaktorzy z Wired, amerykańskiego miesięcznika piszącego o technologii w kontekście kultury, polityki i ekonomii. Chodzi im o ubrania przyszłości, które będą potrafiły monitorować nasze podstawowe czynności życiowe i aktywność fizyczną. Imran Amed wskazuje, że taka technologia będzie znaczyła dużo więcej niż używane do tej pory opaski typu fitbit. Nie mówiąc już o krępujących ruchy słuchawek podczas joggingu. Przecież muzyki będzie można posłuchać przez koszulkę.

Jeśli mówimy o ograniczeniach, to możemy powoli się żegnać z urządzeniami, które będą miały fizyczne porty i gniazda. Przesył danych będzie już tylko bezprzewodowy. Spowoduje to zmniejszanie urządzeń. Teraz czekamy na baterie wytrzymujące miesiąc bez ładowania.

 

Media

Rok 2016 nie będzie i tutaj wyjątkiem. Postęp technologiczny sprawia, że media stają się naprawdę społeczne. Badacze z ESRC stawiają na Twittera. To właśnie to medium ma przejąć i już przejmuje główny strumień informacji w internecie. Media mainstreamowe w Wielkiej Brytanii mają specjalne działy albo specjalnie zatrudnionych ludzi w działach redakcyjnych, którzy filtrują informacje z Twittera i je wyszukują. Zdjęcia i filmy robione przez użytkowników Twittera są często wykorzystywane w głównych wydaniach dzienników telewizyjnych i gazetach. Komentarze często – obok Facebooka – wykorzystuje się do uzupełnienia tekstów na portalach informacyjnych.

Internet zaczyna służyć za główne medium dla ludzi z angielska zwanych „Whistleblowers” – dokładnie: dmuchający w gwizdek. Są to ludzie nagłaśniający jakieś ważne z punktu społecznego sprawy, głównie demaskując korupcje, nieprawidłowości w instytucjach lub organizacjach, w których pracują. W niektórych krajach takie osoby objęte są ochroną prawną. Między innymi z powodu wolności w internecie liczba krajów chcąca przejąć nad nim kontrolę i go cenzurować będzie rosła.

 

 

 

Nauka

Cooltura nr 615
Cooltura nr 615

Co prawda w Wielkiej Brytanii zamknięto ostatnią kopalnię, nie oznacza to jednak, że nie będzie kopalni w ogóle. Teraz czas na księżyc i wydobywanie tam minerałów niedostępnych na ziemi. W momencie, kiedy piszę te słowa, właśnie miała miejsce historyczna chwila. Rakieta Falcon 9 sama wystartowała lecąc w przestrzeń kosmiczną, a następnie wróciła na ziemię i sama wylądowała wykorzystując swoje silniki. Czy pozostał już tylko krok od eksplorowania podziemnego Księżyca?

 

 

 

 

RAMKA:

Kto jest najszczęśliwszy w UK, według mieszkańców danego regionu

 

– Najbardziej przyjaznych sąsiadów znajdziemy w Llandrindod Wells, Inverness i Darlington.

– Najlepszy serwis komunalny znajdziemy w Harrogate, Kingston upon Thames oraz w Llandrindod Wells.

– Społeczność lokalna, która najbardziej się lubi, żyje w Westminster, Reading oraz w Torquay, w Kornwalii.

 

 

Najbardziej szczęśliwi ludzie (biorąc pod uwagę wszystkie czynniki egzystencji) żyją w:

 

  1. Harrogate
  2. Shrewsbury
  3. Ipswich
  4. York
  5. Chester
  6. Inverness
  7. Llandrindod Wells
  8. Hemel Hampstead
  9. Watford
  10. Blackpool

 

Najbardziej niezadowoleni ludzie w Wielkiej Brytanii żyją w londyńskiej dzielnicy Barking and Dagenham – miejsce 130.

 

 

RAMKA:

Poziom satysfakcji w Europie według kategorii społecznych

 

– Życie ogółem – najlepiej Dania/Finlandia/Szwecja: 8/10; najgorzej Bułgaria: 4.8/10. UK: 7.3/10

– Finanse – najlepiej Dania i Szwecja: 7.6/10; najgorzej Bułgaria: 6/10; UK: 7.1/10

– Mieszkania – najlepiej Finlandia: 8.4/10; najgorzej Bułgaria: 6/10; UK: 7.9/10

– Praca – najlepiej: Dania i Finlandia: 8.1/10; najgorzej Bułgaria: 6/10; UK: 7.1/10

– Poziom zdrowia – najlepiej Irlandia 82.3%; najgorzej Litwa: 45.4%; UK: 74.4%

– Związki – najlepiej Irlandia: 8.6/10; najgorzej Bułgaria: 5.7/10; UK: 8.3/10

– Bezpieczeństwo – najlepiej Malta: 66.4%; najgorzej Litwa: 9.8%, UK: 38.3%

– Zaufanie wymiarowi sprawiedliwości – najlepiej Dania: 7.5/10; najgorzej Słowenia: 2.7/10; UK: 5.5/10

 

 

RAMKA:

 

Wzrost zatrudnienia

– Służba zdrowia i opieka nad pacjentami – 1992: 29 743; 2014: 300 201; wzrost: 909%

– Edukacja – 1992: 72 320; 2014: 491 669; wzrost: 580%

– Konsultanci i analitycy – 1992: 40 458; 2014: 188 081; wzrost: 365%

– Opieka społeczna – 1992: 296 029; 2014: 792 003; wzrost: 168%

– Rozrywka – 1992: 47 764; 2014: 122 229; wzrost: 156%

 

Spadek zatrudnienia

– Kadra zarządzająca w finansach – 1992: 205 857; 2014: 88 877; spadek: 132%

– Pracownicy sklepów obuwniczych i szewcy – 1992: 40 715; 2014: 7 528; spadek: 82%

– Maszynistki – 1992: 123 048; 2014: 52 580; spadek: 57%

– Rolnictwo – 1992: 137 817; 2014: 68 164; spadek: 50%

– Fabryki i zakłady metalurgiczne – 1992: 89 713; 2014: 49 861; spadek: 44%

 

 

RAMKA:

Ile jedzenia rocznie wyrzucamy?

 

– Świeże warzywa – 500 000 ton produktów przeterminowanych

– Świeże owoce – 300 000 ton produktów przeterminowanych

– Napoje – 400 000 ton produktów, których przygotowaliśmy za dużo

– Mięso i ryby – 100 000 ton produktów, których przygotowaliśmy za dużo

– Pieczywo – 300 000 ton produktów przeterminowanych

– Ciasta i desery – 90 000 ton produktów przeterminowanych

– Jaja i artykuły mleczne – 250 000 ton produktów przeterminowanych

 

 

 

RAMKA:

Raporty dotyczące wkroczenia w rok 2016 ukazały się w „WIRED – The World in 2016” – raport opracowany przez dziennikarzy i redakcję magazynu WIRED oraz „Britain in 2016” – raport opracowany przez Economic & Social Research Council.

 

Cooltura nr 615
Cooltura nr 615