Czerwony atak
To kolejna książka Leo Kesslera, znakomitego pisarza angielskiego. Tym razem niemieccy strzelcy alpejscy dostają wręcz niewykonalne zadanie zabicia przywódcy jugosłowiańskich partyzantów Tito. Jak to zwykle bywa, niewykonalne zadanie okazuje się jednak wykonalne, a partyzanci zdający sobie sprawę z tego, że pewne zadania są niewykonalne, są potem zdziwieni, że jednak takowe dało się wykonać. Niby nic nowego w konstrukcji fabuły sensacyjnej. Jednak trzeba przyznać Kesslerowi, że jego książki i historie są bardzo realistyczne. Być może dzieje się tak dlatego, że opiera on swoje powieści na prawdziwych wydarzeniach i każdorazowo można w nich znaleźć dokładne wyjaśnienie faktów historycznych. To na pewno bardzo uwiarygadnia opisywane przez niego historie.
Zatem tym razem przenosimy się z Leo Kesslerem do roku 1944, do tzw. kotła bałkańskiego. Elitarny oddział ma wykonać rozkaz Hitlera – zlikwidować Josipa Broza Tito. Hitler jest na niego wściekły, bo Tito właśnie zaczął współpracować z Rosją i romansuje z Brytyjczykami. Do akcji wkraczają żołnierze pułkownika Strümera z elitarnego oddziału szturmowego Strzelców Alpejskich Edelweiss…
Historia kończy się zupełnie inaczej, jak może się spodziewać czytelnik, i to nie dlatego, że Tito zostaje bądź nie zostaje zabity. Właśnie, zatem dlaczego?
Więcej szczegółów na: WydawnictwoErica.pl
Bush House – the Tribute
W ostatnich miesiącach zamknięto jeden z najbardziej legendarnych budynków w Londynie – Bush House, przez wiele lat siedzibę radia BBC oraz jej sekcji międzynarodowej. Właśnie w tym budynku działała przez wiele lat polska sekcja radia BBC. Stąd zawsze miał on dla Polaków wielkie znaczenie.
Tak jak powoli zamykano kolejne sekcje narodowe, w tym polską, tak po wybudowaniu nowej siedziby BBC niedaleko polskiej ambasady oraz Oxford Circus postanowiono istniejący w Bush House oddział radia BBC przenieść, a sam budynek wystawić na sprzedaż.
W polskiej sekcji radia BBC pracował przez lata Bogdan Frymorgen, zapalony fotograf oraz przede wszystkim radiowiec. Obecnie pracuje między innymi jako korespondent radia RMF w Londynie. Gdy już było pewne, że BBC opuszcza historyczny budynek, Bogdan postanowił to udokumentować. Chociaż to słowo nie jest adekwatne. Ponieważ zdjęcia, które wykonał Frymorgen, oddają duszę i serce tego miejsca. Zdjęcia początkowo trafiały na stronę na Facebooku. Tyle się ich uzbierało, że można było spokojnie wydać cały album. Tak też się stało.
Powstała piękna książka z czarno-białymi zdjęciami oraz wspomnieniami byłych i obecnych pracowników BBC. Szczegóły i fotografie można obejrzeć na stronie autora: frymorgen.com, a sam album można nabyć za pośrednictwem houseofalbum.pl