Festiwal polskich filmów wpisał się już na stałe w kalendarz imprez na Wyspach Brytyjskich. Tym bardziej że od jakiegoś czasu miejscem pokazów filmowych jest nie tylko Londyn, ale również inne miasta: Edynburg, Belfast oraz Liverpool.
Pośród zeszłorocznych polskich produkcji filmowych było zadziwiająco dużo filmów, które wzbudzały w naszym kraju wiele kontrowersji. Trzeba jednak zaznaczyć, że większość zyskała uznanie polskich widzów. Takim filmem był m.in. „Mój rower” Piotra Trzaskalskiego, wyświetlany również na ekranach brytyjskich kin.
Tegoroczna Kinoteka oprócz przypomnienia klasycznych filmów, jak „Ziemia obiecana” – cyfrowo odnowiona i przemontowana przez Andrzeja Wajdę – czy „Ucieczka z kina »Wolność«” Wojciecha Marczewskiego oraz „Iluminacja” Zanussiego, pokaże również obrazy nowego polskiego kina.
Kulminacyjnym momentem podczas całego festiwalu będzie bez wątpienia weekend 9-10 marca. Wtedy to podczas dwóch dni festiwalowych zostaną wyświetlone cztery znakomite produkcje z 2012 r. Pierwszą z nich jest „Bejbi Blues” – film Katarzyny Rosłaniec, która dalej trzyma się tematyki młodego pokolenia – nastolatków, którzy komunizm znają tylko z opowiadań i są czystym tworem kapitalizmu (oraz oczywiście swoich rodziców). Po „Galeriankach” Rosłaniec opisuje dobrze sytuowane „dzieci swoich rodziców”, które też zapragnęły mieć dzieci. Oczywiście rodzi się problem i o ile obraz można śmiało określić jako dramat, to dodatkowo na pewno ociera się on o film psychologiczny.
Kolejnym filmem jest „Obława” Marcina Kryształowicza. Wywołał on dyskusję na forach filmowych w Polsce, jednak żeby wyrobić sobie zdanie, trzeba go bez wątpienia obejrzeć. Obraz opowiada o egzekutorze polskiej Armii Krajowej. Nie jest to bynajmniej film gangsterski z czasów II wojny światowej, ponieważ główny bohater zmaga się, oprócz własnej przeszłości, także z demonami teraźniejszości. Dorociński i Stuhr wypadają tutaj nieźle i przede wszystkim niezwykle wiarygodnie.
Nie mniej emocji wzbudza „Supermarket” Macieja Żaka. Treścią filmu jest powtarzający się koszmar każdego „zakupowicza”. Jestem ciekawy, ilu z nas wyobrażało sobie podobne zajścia. Najbardziej przerażające jest to, że akcja filmu wydaje się bardzo prawdopodobna, i choć nie lubię porównania do innych produkcji, to tu śmiało można powiedzieć, że film jest godnym reprezentantem światowego gatunku thrillera. Z mocnym, polskim akcentem.
Pośród tych filmów znajduje się również perełka w postaci obrazu „Róża” z 2011 r., który wzbudził i nadal wzbudza wiele emocji. Z tej pozycji na pewno zadowoleni są organizatorzy Kinoteki. „Róża” jest kolejnym filmem Wojciecha Smarzowskiego, który dobrał sobie naprawdę niezłą grupę aktorów. O ich jakości świadczy bez wątpienia to, że za każdym razem pokazują „inną twarz”.
„Róża” porusza trudny temat powojennych losów Polski i opowiada o mieszkańcach ziem, które nagle stały się polskie. Słowa „trudny temat” odnoszą się do postrzegania niektórych spraw przez Polaków, którzy za każdym razem, jeśli nie są pokazani jako bohaterowie, w bezwzględnie jasnym świetle, odczytują obraz jako atak na siebie.
Tłem do pokazania tych trudnych relacji jest spotkanie dwojga ludzi. Jednym z nich jest były polski żołnierz, postanawiający odnaleźć na Mazurach żonę niemieckiego żołnierza, którego zabił. Czas akcji to dni bezpośrednio po zakończeniu II wojny światowej, z rzeczywistością wypełnioną szabrownikami, a także pełną wdów po żołnierzach i gospodarstw niczyich, czyli już nie pruskich, ale jeszcze nie polskich. Zresztą temat zasiedleń byłych niemieckich terenów też jest trudny. Jak życie. A wszystkie wspomniane filmy właśnie o nim opowiadają.
PROGRAM KINOTEKI
7 – 17 marca
(program zawiera tylko seanse filmowe)
07.03
- THE PROMISED LAND (Ziemia obiecana) – 7:30 PM – The Barbican Centre
08.03
- WOMENS’ DAY (Dzień kobiet) – 7:00 PM – Riverside Studios
09.03
- SHAMLESS (Bez wstydu) – 3:00 PM – Riverside Studios
- IN THE BEDROOM (W sypialni) – 4:45 PM – Riverside Studios
- IMAGINE – 6:30 PM – Riverside Studios
- TO KILL A BEAVER (Zabić bobra) – 8:40 PM – Riverside Studios
10.03
- BABY BLUES (Bejbi Blues) – 2:30 PM – Riverside Studios
- SUPERMARKET – 4:30 PM – Riverside Studios
- MANHUNT (Obława) – 4:30 PM – Riverside Studios
- ROSE (Róża) – 6:30 PM – Riverside Studios
11.03
- F*CK FOR FORREST – 6:15 PM – Curzon Soho
12.03
- ESCAPE FROM ‘LIBERTY’ CINEMA (Ucieczka z kina „Wolność”)
6:30 PM – Barbican Centre
- ACROSS REALITIES: THE FILMS OF WOJCIECH BRUSZEWSKI
7:00 PM – Tate Modern
15.03
- ILLUMINATION (Iluminacja) – 6:30 PM – Barbican Centre
16.03
- THE PAINTERLY: ANIMATIONS OF WITOLD GIERSZ
1:00 PM – National Gallery
- IT LOOKS PRETTY FROM A DISTANCE (Z daleka widok jest piękny)
6:30 PM – ICA
17.03
- ANDY VOTEL PRESENTS: KLEKSPLOITATION – 7:30 PM – Barbican Centre
Część filmów może mieć zmienioną datę i godzinę projekcji.
Więcej wydarzeń podczas festiwalu KINOTEKA na: kinoteka.org.uk