W świadomości Polaków istnieje obraz płonącej Warszawy jako najbardziej zniszczonej stolicy Europy podczas II wojny światowej. Takich miast było jednak więcej. Między innymi Londyn. Teraz można zobaczyć to na własne oczy.
Mapa na stronie internetowej, jaka została ostatnio udostępniona, nie jest nowa. Można było ją zobaczyć wcześniej, odwiedzając czytelnię Brytyjskiego Archiwum Narodowego. Umówmy się jednak, że niewiele osób jeździło do The National Archives, żeby ją zobaczyć. Mapa jest bardzo precyzyjna i przeraża ogromem niemieckich bombardowań.
To, co możemy na niej zobaczyć, jest obrazem tego, co działo się podczas tzw. Blitz (z niemieckiego: błyskawica), czyli niemieckiej operacji wojennej trwającej od 7 września 1940 r. do 21 maja 1941 r., będącej częścią tzw. Bitwy o Anglię, w której uczestniczyli również Polacy. Na stronie znajdziemy spis bomb, które były zrzucane na Londyn od 7 października 1940 r. do 6 czerwca 1941 r. Zatem daty są tutaj rozbieżne i nie pokrywają się, tak samo jak w zależności od źródła podaje się daty Bitwy o Anglię oraz Blitzu.
Blitz dotyczył głównie Londynu oraz w mniejszej, choć równie istotnej części, także Coventry. Bomb Sight pokazuje jednak tylko obszar londyński, a jest co oglądać.
Na stronie można zastosować wiele filtrów i np. po wciśnięciu jednego przycisku na siatce aktualnych ulic pokazuje się plan Londynu z 1940 r. Można doskonale porównać zmiany, jakie nastąpiły tu w ciągu 70 lat. Na mapie można również zobaczyć miejsca, w których skoncentrowana była obrona przeciwlotnicza Londynu, i tu też następuje duże zdziwienie, bo tych miejsc jest tak niewiele, że człowiek zaczyna się zastanawiać, czy aby mapa jest naprawdę aż tak szczegółowa. Ciekawostką jest również to, że według mapy na budynek parlamentu brytyjskiego spadła tylko jedna bomba. Uderzyła w pomieszczenia zwane Speakers Court. Reszcie budynku udało się wyjść bez szwanku, chociaż wokół bomby spadały dość licznie. Podobnie było z Pałacem Buckingham. Bomby wybuchały na placu i niszczone były budynki wokół, również należące do pałacu, jednak on sam nie został bezpośrednio trafiony. Niestety, podobnego szczęścia nie miał budynek katedry Świętego Pawła, w który uderzyły dwie bomby.
Każde miejsce, na które spadła bomba, zostało dość precyzyjnie opisane. Na stronie znajdują się również bardzo obszerne relacje naocznych świadków, którzy opisują, co działo się podczas bombardowań Londynu. Oczywiście nie chodzi tutaj o to, że szukano świadków każdego wybuchu. Po prostu na stronie można przeczytać „najbliższe miejscu” wspomnienia z tego okresu. Ciekawe jest również to, jak wyglądała pierwsza noc nalotów – 7 października 1940 r. Zbombardowany został wtedy głównie wschodni i południowy Londyn. Niemieckie lotnictwo w pierwszą noc oszczędziło centrum.
Niemcy Bitwę o Anglię przegrali. Statystycznie stracili ponad połowę swoich samolotów, według stanu z 1940 r. Dla porównania Anglicy – stan z 1940 r. – stracili 135 proc. swoich samolotów. Podczas bombardowań zginęło od 40 do 43 tys. cywilów, około 46 tys. ludzi zostało rannych. Anglicy w tym czasie stracili 2265 samolotów i 3363 żołnierzy – pilotów oraz całej obsługi naziemnej. W niektórych częściach Londynu zniszczone zostało nawet 90 proc. zabudowań.
Więcej na: bombsight.org