Strategia PiS-u jest tak prosta, że aż skuteczna. Dawać, dawać, dawać, a potem… Potem zobaczy się, jak to będzie. Nie chodzi mi o programy typu 500+, trybunały, sądy i prokuratury. Chodzi mi o rozdawanie na lewo i na prawo. A wszyscy wiedzą, że z pustego to i Salomon nie naleje…
Ja rozumiem, że większości najbliższych współpracowników Jarosława Kaczyńskiego z nim samym na czele, kiedy obecni trzydziestolatkowie i czterdziestolatkowie osiągną wiek emerytalny, już nie będzie na tym łez padole. Mogą mieć to w głębokim poważaniu. Ale sami zainteresowani przyszli emeryci nie powinni się cieszyć. Obniżenie wieku emerytalnego raptem o dwa lata spowoduje, że swoje emerytury dostaną o połowę niższe. Nie wiem, czy było warto. Nie wiem czy będą się tak cieszyć za te dwadzieścia, trzydzieści lat. Nie wiem czy wtedy nie będą żałowali, że wystarczyło jeszcze dwa lata i życie na emeryturze byłoby znośniejsze.
Niestety, wystarczyło sto lat, żeby ludzie przyzwyczaili się do tego, że emerytury im się należą. Nasi pradziadkowie sami musieli zadbać o to, żeby przeżyć w momencie, kiedy już nie mogli utrzymać się z aktywnej pracy. Generalnie jestem za tym, żeby nie dawać kasy na świadczenia emerytalne co miesiąc państwu – szczególnie polskiemu, bo to jest w ogóle wyrzucenie pieniędzy w błoto – ale żeby te pieniądze inwestować na własną rękę. Zauważcie, że żeby dostawać normalną, tzw. godną emeryturę, trzeba samemu iść do jakiejś firmy, która się tym zajmuje i płacić dodatkowe pieniądze. Wszystko jest wtedy jasne. Płacisz tyle pieniędzy przez tyle lat. Zbierasz taki i taki kapitał. Dostajesz takie i takie pieniądze. Państwu płacisz – w Polsce – prawie połowę swoich zarobionych pieniędzy i nie stać cię na nic, kiedy pracujesz, a jeszcze mniej wtedy, kiedy przestajesz.
Czarów nie ma. Jeśli nie będzie więcej pieniędzy w systemie, nie będzie większych emerytur. Wszędzie na świecie, w państwach, których nie stać na darmową opiekę emerytalną, podnoszą wiek emerytalny. W Wielkiej Brytanii mało, że podnieśli wiek emerytalny, to od jakiegoś czasu trzeba płacić dodatkowe pieniądze na nowy, specjalny fundusz emerytalny. Wszystko po to, żeby państwo miało z czego emerytury płacić. Nikt specjalnie nie protestował z tego powodu; i nawet laburzyści, którzy socjalistycznie rozdaliby najchętniej wszystkie pieniądze, za bardzo nie protestowali.
Już Margaret Thatcher mówiła, że państwo nie ma żadnych swoich pieniędzy. Jeśli komuś daje, to znaczy, że komuś musi zabrać. Jeśli zatem teraz cieszą się ci, co walczyli o wiek emerytalny, niech zapamiętają te chwile. Niech je sobie przypomną za kilkadziesiąt lat. Wtedy, gdy dostaną swój odcinek emerytury.
Niestety, już tak w polskim narodzie jest, że lubi narzekać. Zatem jak narzeka teraz, to potem też będzie. Wszyscy jesteśmy skażeni peerelem, a niektórzy tak bardzo, aż przekonani, że wszystko im się należy, bo państwowe. Wspólne.
Jeśli ktoś oskarża Jarosława Kaczyńskiego o to, że robi z Polski kolejny PRL, to powinien rozumieć, że nie jest to tylko widzimisię prezesa, ale spełnianie przez niego oczekiwań jego elektoratu. Elektoratu, który nie odnalazł się w nowych czasach; który jak narzekał tak narzeka; który zachowuje się jak mieszkańcy Haiti. Ci ostatni, gdy przeszło trzęsienie ziemi, nie odgruzowywali, nie sprzątali. Czekali, aż przyjedzie biały człowiek i im pomoże. Zrobi to za nich.
Niestety nikt za ciebie tego życia nie przeżyje.