Brytyjska firma przygotowała dla fanów Polskiej Szkoły Filmowej nie lada gratkę. Właśnie wszedł do sprzedaży box DVD „Polish Cinema Classics”, a w nim same rarytasy. Polskie klasyki zostały odnowione cyfrowo i zyskały swoją drugą młodość.

Do opakowania z płytami DVD dostały się filmy: „Niewinni czarodzieje” (ang. „Innocent Sorcerers”) Andrzeja Wajdy, „Pociąg” (ang. „Night Train”) Jerzego Kawalerowicza, „Eroica” Andrzeja Munka oraz „Do widzenia, do jutra” (ang. „Goodbay, See You Tomorrow”) Janusza Morgensterna.
Te cztery obrazy to absolutna czołówka polskiego kina i jego godna reprezentacja w światowej kinematografii. Trzeba mieć świadomość, że znają je absolwenci szkół filmowych nawet w Hollywood, a na wykładach z historii światowego kina są one przynajmniej omawiane.
Tym razem za sprawą firmy Second Run DVD otrzymaliśmy ciekawe wydanie wraz z dodatkami. Na płytach oprócz filmów można zobaczyć na przykład krótką formę filmową Andrzeja Munka „Spacerek staromiejski” (ang. „A Walk in the Old Town of Warsaw”). Jest to kolorowy film krótkometrażowy z 1958 r., pokazujący ówczesną Warszawę, która jeszcze nie podniosła się z gruzów powojennych. Już samo to, że film jest kolorowy, czyni z niego godną uwagi ciekawostkę.
Do filmu „Niewinni czarodzieje” dodano również krótki wywiad z Andrzejem Wajdą, w którym reżyser opowiada o kulisach jego powstania. Sam obraz Wajdy jest ponadczasowy. Można się było o tym przekonać niejeden raz i mimo upływu ponad pięćdziesięciu lat od jego nakręcenia sceny w nim zawarte nie różnią się od współczesnych obrazów. Film z gatunku psychologicznych porusza te sfery życia, które ciągle są żywotne.
Do filmu „Pociąg” dodano dokument o jego powstaniu, a do każdej płyty dołączona jest kilkunastostronicowa książeczka opowiadająca o danym filmie i jego twórcach.
W obrazach przewija się cała plejada znanych nazwisk. W niemal wszystkich zobaczymy młodych Zbyszka Cybulskiego, Bogumiła Kobielę, Tadeusza Łomnickiego, Romana Polańskiego, Krzysztofa Komedę, Stanisława Bareję czy Jerzego Skolimowskiego. Ten ostatni jest również współautorem scenariusza do „Niewinnych czarodziejów”, gdzie zagrał epizodyczną rolę zawodnika bokserskiego. Z kolei Krzysztof Komeda napisał do tego filmu muzykę, zresztą w obrazie Morgensterna „Do widzenia, do jutra” Komeda też sklejał nuty.
Szczególną uwagę – choć trudno mówić o „szczególnej uwadze” w momencie, kiedy trzymamy w ręku takie filmy – należy zwrócić na film „Eroica”, zwany również „Symfonią bohaterską w dwóch częściach”. W „Symfonii…” zawarte są dwa różne filmy: „Sherzzo alla Polacca” oraz „Ostinato – Lugubre”. Oba opowiadają o czasie wojennym, jednak jakby z dwóch perspektyw. W pierwszej części oglądamy przygody warszawskiego cwaniaka – w tej roli Edward Dziewoński – który pomimo szczerej niechęci zostaje wciągnięty w sprawy powstania warszawskiego. W drugiej części reżyser wprowadza nas do niemieckiego obozu jenieckiego z polskimi oficerami, gdzie przywiązanie do szarży, munduru i honoru przedwojennego polskiego oficera wprowadzane jest w obszary absurdu, w którym mniej lub bardziej świadomie uczestniczą wszyscy.
Ostatnim – last but not least – filmem jest „Pociąg”. Tutaj wspaniałe role zagrali Leon Niemczyk i Lucyna Winnicka. Film porównywany jest do obrazów Hitchcocka, jednak chyba tylko na potrzeby międzynarodowej dystrybucji. Niemniej jest to wciągający, a potem trzymający w napięciu thriller psychologiczny.
Zestaw „Polish Cinema Classics” dostępny jest w dobrych sklepach z filmami DVD oraz w internecie, między innymi na portalu amazon.co.uk.
>>>>>